Podologia

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny skupiająca się na diagnostyce, leczeniu i pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmują się zarówno stopami zdrowymi, jak i „chorymi” oraz zagrożonymi rozwojem jakiejś patologii np. zespołu stopy cukrzycowej, czyli groźnego powikłania cukrzycy, w postaci poważnych owrzodzeń skóry pojawiających się na skutek małego urazu.

Dla kogo zabiegi podologiczne?

Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla osób mających ograniczenia ruchowe, którym trudno jest samodzielnie zadbać o higienę stóp (osoby z niepełnosprawnością ruchową, sparaliżowane, ludzie otyli, ze zwyrodnieniami kręgosłupa). Zalecane są także chorym na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów i nadpotliwością stóp. Podolodzy zajmują się także pacjentami z wrodzonymi wadami i zniekształceniami stóp (np. haluksy), uszkodzeniami skóry stóp (modzele, odciski, owrzodzenia, brodawki) oraz grzybiczym zakażeniem paznokci, pęknięciami skóry na piętach, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, czy wreszcie wrastającymi paznokciami. Ponadto konsultacje podologiczne zalecane są sportowcom np. biegaczom

Jakie są przykładowe zabiegi podologiczne?

Do przykładowych zabiegów podologicznych zalicza się np. specjalny pedicure dla chorych na cukrzycę, masaże stóp, oszlifowanie grubych paznokci, skracanie płytki paznokciowej, podcięcie wrastającego paznokcia, usunięcie modzeli, rekonstrukcję płytki paznokciowej, pobieranie materiału do badań mikrobiologicznych np. złuszczenie paznokcia, terapię pękających pięt i rozpadlin na piętach, zastosowanie specjalnych ortez, wykonywanie opatrunków maściowych i wiele innych.

 

CENNIK ZABIEGÓW